Littelfuse V1000LA160B
V1000LA160B picture photo
Mfg. Part Number
V1000LA160B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V1000LA160B.pdf
Availability of V1000LA160B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V1000LA160B Order Process
Ship out your order
Specifications of V1000LA160B
Internal Part NumberEIS-V1000LA160B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1425V (1.425kV)
Varistor Voltage (Typ)1512.5V (1.5125kV)
Varistor Voltage (Max)1600V (1.6kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts1000VAC
Maximum DC Volts1200VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V1000LA160B
Related LinksV1000, V1000LA160B Datasheet, Littelfuse Distributor
V1000LA160B Details Description
Related parts for V1000LA160B
CONN FERRULE CRIMP DB9,15,50 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" SGL 565NM GRN SMD datasheet.pdf
CONN HEAT SHRINK TUBE SZ A STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MOUNTING PANEL ROCKER datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 4K-CH ENH 256LQFP datasheet.pdf
CB BTS WRDY 16 ASY datasheet.pdf
ZONE5 WALL SWITCH PLATE STYLE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf