Littelfuse V1000LA160BP
V1000LA160BP picture photo
Mfg. Part Number
V1000LA160BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V1000LA160BP.pdf
Availability of V1000LA160BP
QUANTITY
V1000LA160BP Order Process
Ship out your order
Specifications of V1000LA160BP
Internal Part NumberEIS-V1000LA160BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1425V (1.425kV)
Varistor Voltage (Typ)1512.5V (1.5125kV)
Varistor Voltage (Max)1600V (1.6kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts1000VAC
Maximum DC Volts1200VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V1000LA160BP
Related LinksV1000L, V1000LA160BP Datasheet, Littelfuse Distributor
V1000LA160BP Details Description
Related parts for V1000LA160BP
SENSOR PRESSURE 49.0KPA ECON DIP datasheet.pdf
IC FLOAT-PT CO-PROC 25MHZ 68PGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CABLE PREP TEMPLT 2.5MM BAY SST datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 75MHZ 8EMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf