Vishay Semiconductor/Diodes Division V10150CHM3/4W
V10150CHM3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V10150CHM3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-220AB
Datasheet Download
V10150CHM3/4W.pdf
Availability of V10150CHM3/4W
QUANTITY
V10150CHM3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V10150CHM3/4W
Internal Part NumberEIS-V10150CHM3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.41V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10150CHM3/4W
Related LinksV10150, V10150CHM3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V10150CHM3/4W Details Description
Related parts for V10150CHM3/4W
CAP FILM 0.051UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A VMT3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7T 1812 datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL 700MHZ datasheet.pdf
RES 243 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 55MA 35 OHM TH datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 24V datasheet.pdf