Vishay Semiconductor/Diodes Division V10170C-M3/4W
V10170C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V10170C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220
Datasheet Download
V10170C-M3/4W.pdf
Availability of V10170C-M3/4W
QUANTITY
V10170C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V10170C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V10170C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.03V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr90µA @ 170V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10170C-M3/4W
Related LinksV10170, V10170C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V10170C-M3/4W Details Description
Related parts for V10170C-M3/4W
DIODE SCHOTTKY 45V 15A D2PAK datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 6MM 5.2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 17 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf