Littelfuse V10E150PL1T
V10E150PL1T picture photo
Mfg. Part Number
V10E150PL1T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V10E150PL1T.pdf
Availability of V10E150PL1T
QUANTITY
V10E150PL1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V10E150PL1T
Internal Part NumberEIS-V10E150PL1T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10E150PL1T
Related LinksV10E1, V10E150PL1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V10E150PL1T Details Description
Related parts for V10E150PL1T
VARISTOR 50V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 160UH 230MA 6.4 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD datasheet.pdf
CRIMP TOOL H4 datasheet.pdf
SAC-4P- 3 0-PUR/FR SH SCO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf