Littelfuse V10E510P
V10E510P picture photo
Mfg. Part Number
V10E510P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 738V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V10E510P.pdf
Availability of V10E510P
QUANTITY
V10E510P Order Process
Ship out your order
Specifications of V10E510P
Internal Part NumberEIS-V10E510P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy92J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10E510P
Related LinksV10E, V10E510P Datasheet, Littelfuse Distributor
V10E510P Details Description
Related parts for V10E510P
RES 160K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 2700UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1W 3014 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf