Littelfuse V10P140P
V10P140P picture photo
Mfg. Part Number
V10P140P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 200V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V10P140P.pdf
Availability of V10P140P
QUANTITY
V10P140P Order Process
Ship out your order
Specifications of V10P140P
Internal Part NumberEIS-V10P140P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy27.5J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10P140P
Related LinksV10P, V10P140P Datasheet, Littelfuse Distributor
V10P140P Details Description
Related parts for V10P140P
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 4POS SIZE 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 19POS datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CABLE USB A MALE/HANDYLINK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf