Vicor Corporation V110A12E300BG
V110A12E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12E300BG.pdf
Availability of V110A12E300BG
QUANTITY
V110A12E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E300BG
Internal Part NumberEIS-V110A12E300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E300BG
Related LinksV110A1, V110A12E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E300BG Details Description
Related parts for V110A12E300BG
SLEEVE EXP FR BLK 1.50" (38.1MM) datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/RED datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf