Vicor Corporation V110A12E300BG3
V110A12E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12E300BG3.pdf
Availability of V110A12E300BG3
QUANTITY
V110A12E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A12E300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E300BG3
Related LinksV110A12, V110A12E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E300BG3 Details Description
Related parts for V110A12E300BG3
DIODE MODULE 80V 400A TO244AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM 7DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 21A 70C datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf