Vicor Corporation V110A12E400BL2
V110A12E400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V110A12E400BL2.pdf
Availability of V110A12E400BL2
QUANTITY
V110A12E400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E400BL2
Internal Part NumberEIS-V110A12E400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E400BL2
Related LinksV110A12, V110A12E400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E400BL2 Details Description
Related parts for V110A12E400BL2
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC699LP5E datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR PI7C9X2G608GPA datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41 datasheet.pdf