Vicor Corporation V110A12H400BS2
V110A12H400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12H400BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V110A12H400BS2.pdf
Availability of V110A12H400BS2
QUANTITY
V110A12H400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12H400BS2
Internal Part NumberEIS-V110A12H400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12H400BS2
Related LinksV110A12, V110A12H400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12H400BS2 Details Description
Related parts for V110A12H400BS2
TRANS PNP 350V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ 16QSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS R/A BLACK POL A datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf