Vicor Corporation V110A12T300BF3
V110A12T300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BF3.pdf
Availability of V110A12T300BF3
QUANTITY
V110A12T300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BF3
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BF3
Related LinksV110A12, V110A12T300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BF3 Details Description
Related parts for V110A12T300BF3
CORD PATCH BANANA PLUG 4" ORANGE datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 110MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf