Vicor Corporation V110A12T300BG3
V110A12T300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BG3.pdf
Availability of V110A12T300BG3
QUANTITY
V110A12T300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BG3
Related LinksV110A12, V110A12T300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BG3 Details Description
Related parts for V110A12T300BG3
RES SMD 4.22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf