Vicor Corporation V110A12T300BL3
V110A12T300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BL3.pdf
Availability of V110A12T300BL3
QUANTITY
V110A12T300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BL3
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BL3
Related LinksV110A12, V110A12T300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BL3 Details Description
Related parts for V110A12T300BL3
FAN AXIAL 120X38.1MM 12V MS12B3 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 44PF 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
070-2 ML TAB CONT. #16-14 datasheet.pdf
HDM BP CLOSED END OPT ST 30AU datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 0.2A 16MSOP datasheet.pdf