Vicor Corporation V110A12T300BN3
V110A12T300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BN3.pdf
Availability of V110A12T300BN3
QUANTITY
V110A12T300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BN3
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BN3
Related LinksV110A12, V110A12T300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BN3 Details Description
Related parts for V110A12T300BN3
TRANS PNP 150V 0.6A SMD SOT23-3 datasheet.pdf