Vicor Corporation V110A12T400BG2
V110A12T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V110A12T400BG2.pdf
Availability of V110A12T400BG2
QUANTITY
V110A12T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T400BG2
Internal Part NumberEIS-V110A12T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T400BG2
Related LinksV110A12, V110A12T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T400BG2 Details Description
Related parts for V110A12T400BG2
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 500MHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS 2MM IDC datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 4POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
50UF 25V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf