Vicor Corporation V110A15C400BG3
V110A15C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15C400BG3.pdf
Availability of V110A15C400BG3
QUANTITY
V110A15C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15C400BG3
Internal Part NumberEIS-V110A15C400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15C400BG3
Related LinksV110A15, V110A15C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15C400BG3 Details Description
Related parts for V110A15C400BG3
TRANS NPN 50V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 19POS datasheet.pdf