Vicor Corporation V110A15E300BG3
V110A15E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15E300BG3.pdf
Availability of V110A15E300BG3
QUANTITY
V110A15E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15E300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A15E300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15E300BG3
Related LinksV110A15, V110A15E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15E300BG3 Details Description
Related parts for V110A15E300BG3
RES SMD 43 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS STR .050" GOL datasheet.pdf
RES MO 1W 0.47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf