Vicor Corporation V110A15E400BG
V110A15E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A15E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15E400BG.pdf
Availability of V110A15E400BG
QUANTITY
V110A15E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15E400BG
Internal Part NumberEIS-V110A15E400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15E400BG
Related LinksV110A1, V110A15E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15E400BG Details Description
Related parts for V110A15E400BG
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 5W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 6DFPN datasheet.pdf