Vicor Corporation V110A15E400BG2
V110A15E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15E400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15E400BG2.pdf
Availability of V110A15E400BG2
QUANTITY
V110A15E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15E400BG2
Internal Part NumberEIS-V110A15E400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15E400BG2
Related LinksV110A15, V110A15E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15E400BG2 Details Description
Related parts for V110A15E400BG2
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN PIN 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 6"W datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H datasheet.pdf