Vicor Corporation V110A15H300BN2
V110A15H300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15H300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15H300BN2.pdf
Availability of V110A15H300BN2
QUANTITY
V110A15H300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15H300BN2
Internal Part NumberEIS-V110A15H300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15H300BN2
Related LinksV110A15, V110A15H300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15H300BN2 Details Description
Related parts for V110A15H300BN2
FIXED IND 3.3UH 6.5A 12.8 MOHM datasheet.pdf
SET TEST LEAD SHUTTER PLUG 4MM datasheet.pdf
FAN BLOWER 51.3X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 14-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf