Vicor Corporation V110A24C300BG
V110A24C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A24C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V110A24C300BG.pdf
Availability of V110A24C300BG
QUANTITY
V110A24C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24C300BG
Internal Part NumberEIS-V110A24C300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24C300BG
Related LinksV110A2, V110A24C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24C300BG Details Description
Related parts for V110A24C300BG
OSC XO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL OCT 64TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
M TERMINAL 18-22AWG datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 2X20GHZ APD XFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf