Vicor Corporation V110A24C400BL2
V110A24C400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24C400BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24C400BL2.pdf
Availability of V110A24C400BL2
QUANTITY
V110A24C400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24C400BL2
Internal Part NumberEIS-V110A24C400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24C400BL2
Related LinksV110A24, V110A24C400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24C400BL2 Details Description
Related parts for V110A24C400BL2
DIODE MODULE 2.2KV 1050A DO200AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM SHLD 5M-CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 30 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 208W D2PAK datasheet.pdf
PROTECTIVE TUBE FIBER OPTIC CORD datasheet.pdf
TRIAC 600V 30A TO3P datasheet.pdf
LED AMST-QYBJ WM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf