Vicor Corporation V110A24E400BG2
V110A24E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24E400BG2.pdf
Availability of V110A24E400BG2
QUANTITY
V110A24E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24E400BG2
Internal Part NumberEIS-V110A24E400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24E400BG2
Related LinksV110A24, V110A24E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24E400BG2 Details Description
Related parts for V110A24E400BG2
TRANSFORMR AUTO 115-230VAC 100VA datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 20% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
IC SOC W/RF 2.4GHZ LP 40VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
COMBO D SUB 3W3 datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
HDR 10POS 2 9MM NO LATCH datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23F OLIVE datasheet.pdf