Vicor Corporation V110A24E400BG3
V110A24E400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24E400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24E400BG3.pdf
Availability of V110A24E400BG3
QUANTITY
V110A24E400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24E400BG3
Internal Part NumberEIS-V110A24E400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24E400BG3
Related LinksV110A24, V110A24E400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24E400BG3 Details Description
Related parts for V110A24E400BG3
BATTERY PACK 7.2V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
TERM DISCONNECT W/O STB WM BG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf