Vicor Corporation V110A24H400BG3
V110A24H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24H400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24H400BG3.pdf
Availability of V110A24H400BG3
QUANTITY
V110A24H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24H400BG3
Internal Part NumberEIS-V110A24H400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24H400BG3
Related LinksV110A24, V110A24H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24H400BG3 Details Description
Related parts for V110A24H400BG3
IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC datasheet.pdf
IC LINE RVR RS-422/RS-423 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE/PWR MGMT 20-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7634 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf