Vicor Corporation V110A24M400BN2
V110A24M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24M400BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24M400BN2.pdf
Availability of V110A24M400BN2
QUANTITY
V110A24M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24M400BN2
Internal Part NumberEIS-V110A24M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24M400BN2
Related LinksV110A24, V110A24M400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24M400BN2 Details Description
Related parts for V110A24M400BN2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL CRIMP TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 335MA 550 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf