Vicor Corporation V110A24T400BG
V110A24T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A24T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24T400BG.pdf
Availability of V110A24T400BG
QUANTITY
V110A24T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24T400BG
Internal Part NumberEIS-V110A24T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24T400BG
Related LinksV110A2, V110A24T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24T400BG Details Description
Related parts for V110A24T400BG
IC COMP W/REF LP SINGLE 8-SOIC datasheet.pdf
TEST CLIP 24POS DIP KNIFE EDGE.3 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SARAM 128KBIT 25NS 84PGA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
IC PHASE SHIFTER ANALOG 32-QFN datasheet.pdf
PUNCH BUSTER-1-7/32 SC datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY SZ48B FOR 4MOD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf