Vicor Corporation V110A28C300BG
V110A28C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A28C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28C300BG.pdf
Availability of V110A28C300BG
QUANTITY
V110A28C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28C300BG
Internal Part NumberEIS-V110A28C300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W