Vicor Corporation V110A28E300B2
V110A28E300B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A28E300B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28E300B2.pdf
Availability of V110A28E300B2
QUANTITY
V110A28E300B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28E300B2
Internal Part NumberEIS-V110A28E300B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28E300B2
Related LinksV110A2, V110A28E300B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28E300B2 Details Description
Related parts for V110A28E300B2
SW ROTARY DP-4 POS SLDR LUG 125V datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 3.3V 250PPM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220AC datasheet.pdf
IC LI+ CHRGR PWR MGMT 36DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
BEVEL 6.00MM datasheet.pdf