Vicor Corporation V110A28T400BN
V110A28T400BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A28T400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V110A28T400BN.pdf
Availability of V110A28T400BN
QUANTITY
V110A28T400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28T400BN
Internal Part NumberEIS-V110A28T400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28T400BN
Related LinksV110A2, V110A28T400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28T400BN Details Description
Related parts for V110A28T400BN
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT 2.5MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 2.5MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 100W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf