Vicor Corporation V110A36C300BF2
V110A36C300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36C300BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36C300BF2.pdf
Availability of V110A36C300BF2
QUANTITY
V110A36C300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36C300BF2
Internal Part NumberEIS-V110A36C300BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36C300BF2
Related LinksV110A36, V110A36C300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36C300BF2 Details Description
Related parts for V110A36C300BF2
CONN RING 10-12 AWG #8 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONN CPCI 47POS RCPT STR PRESFIT datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 8POS 14FT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA 1.615GHZ 45MM PATCH datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf