Vicor Corporation V110A36C300BG3
V110A36C300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36C300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36C300BG3.pdf
Availability of V110A36C300BG3
QUANTITY
V110A36C300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36C300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A36C300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36C300BG3
Related LinksV110A36, V110A36C300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36C300BG3 Details Description
Related parts for V110A36C300BG3
LED IND LIGHT 24V GREEN datasheet.pdf
680X500 PIXEL IMAGE SENSOR datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF02G/AF02/AFE02T datasheet.pdf
IC DIFF COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM RA datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 20SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf