Vicor Corporation V110A36E300BG3
V110A36E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36E300BG3.pdf
Availability of V110A36E300BG3
QUANTITY
V110A36E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A36E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E300BG3
Related LinksV110A36, V110A36E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E300BG3 Details Description
Related parts for V110A36E300BG3
CONN HEADER 19POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR MQPI-18 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND REEL 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ3 1.93" 10/PK datasheet.pdf