Vicor Corporation V110A36E300BN
V110A36E300BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36E300BN.pdf
Availability of V110A36E300BN
QUANTITY
V110A36E300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E300BN
Internal Part NumberEIS-V110A36E300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E300BN
Related LinksV110A3, V110A36E300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E300BN Details Description
Related parts for V110A36E300BN
DIODE ZENER 18V 3W SMB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 900KSPS 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR MOM ILLUM 2X40 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf