Vicor Corporation V110A36E400BL
V110A36E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36E400BL.pdf
Availability of V110A36E400BL
QUANTITY
V110A36E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E400BL
Internal Part NumberEIS-V110A36E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E400BL
Related LinksV110A3, V110A36E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E400BL Details Description
Related parts for V110A36E400BL
FIXED IND 68NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
RES 243 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PUNCH UNT-15/16" datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-38PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf