Vicor Corporation V110A36E400BN
V110A36E400BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36E400BN.pdf
Availability of V110A36E400BN
QUANTITY
V110A36E400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E400BN
Internal Part NumberEIS-V110A36E400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E400BN
Related LinksV110A3, V110A36E400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E400BN Details Description
Related parts for V110A36E400BN
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 36V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V JB 1206 datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf