Vicor Corporation V110A36M300BG2
V110A36M300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36M300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36M300BG2.pdf
Availability of V110A36M300BG2
QUANTITY
V110A36M300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36M300BG2
Internal Part NumberEIS-V110A36M300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36M300BG2
Related LinksV110A36, V110A36M300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36M300BG2 Details Description
Related parts for V110A36M300BG2
RECT BRIDGE 1600V 100A MTK datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE USB 3.0 A MALE-B MALE 1M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
ADAP BNC F TO PHONO PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
35UF 50V 9.779X21.539 105C AXI datasheet.pdf