Vicor Corporation V110A36M300BG3
V110A36M300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36M300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36M300BG3.pdf
Availability of V110A36M300BG3
QUANTITY
V110A36M300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36M300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A36M300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36M300BG3
Related LinksV110A36, V110A36M300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36M300BG3 Details Description
Related parts for V110A36M300BG3
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC BRAKE(ZETRONIC STYLE) datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf