Vicor Corporation V110A36T300BG3
V110A36T300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36T300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V110A36T300BG3.pdf
Availability of V110A36T300BG3
QUANTITY
V110A36T300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36T300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A36T300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36T300BG3
Related LinksV110A36, V110A36T300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36T300BG3 Details Description
Related parts for V110A36T300BG3
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-5 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
ACCES MULTIPLE SEAL PG 11 datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf