Vicor Corporation V110A3V3E200BL3
V110A3V3E200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3E200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3E200BL3.pdf
Availability of V110A3V3E200BL3
QUANTITY
V110A3V3E200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3E200BL3
Internal Part NumberEIS-V110A3V3E200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3E200BL3
Related LinksV110A3V, V110A3V3E200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3E200BL3 Details Description
Related parts for V110A3V3E200BL3
XFRMR LAMINATED 50.4VA CHAS MNT datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH RED datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 10.21NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf