Vicor Corporation V110A3V3H150B3
V110A3V3H150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3H150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3H150B3.pdf
Availability of V110A3V3H150B3
QUANTITY
V110A3V3H150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3H150B3
Internal Part NumberEIS-V110A3V3H150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3H150B3
Related LinksV110A3V, V110A3V3H150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3H150B3 Details Description
Related parts for V110A3V3H150B3
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MPR34K datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.51"L X 2.6"W datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 100MA DP-NO 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 710MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 730MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf