Vicor Corporation V110A3V3H150BN3
V110A3V3H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3H150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3H150BN3.pdf
Availability of V110A3V3H150BN3
QUANTITY
V110A3V3H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3H150BN3
Internal Part NumberEIS-V110A3V3H150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3H150BN3
Related LinksV110A3V, V110A3V3H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3H150BN3 Details Description
Related parts for V110A3V3H150BN3
IC ENCORE MCU FLASH 4K 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS GOLD PCB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4809LQ datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.42A 190 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf