Vicor Corporation V110A3V3H200BG
V110A3V3H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3H200BG.pdf
Availability of V110A3V3H200BG
QUANTITY
V110A3V3H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3H200BG
Internal Part NumberEIS-V110A3V3H200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3H200BG
Related LinksV110A3V, V110A3V3H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3H200BG Details Description
Related parts for V110A3V3H200BG
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP MINI PLUNG REV PCB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.5A 19.5 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 16V 2.5A datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf