Vicor Corporation V110A3V3M200BG
V110A3V3M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3M200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3M200BG.pdf
Availability of V110A3V3M200BG
QUANTITY
V110A3V3M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3M200BG
Internal Part NumberEIS-V110A3V3M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3M200BG
Related LinksV110A3V, V110A3V3M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3M200BG Details Description
Related parts for V110A3V3M200BG
RES SMD 0.2 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 6MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRGHT PIN datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 12 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf