Vicor Corporation V110A3V3M200BG
V110A3V3M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3M200BG.pdf
Availability of V110A3V3M200BG
QUANTITY
V110A3V3M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3M200BG
Internal Part NumberEIS-V110A3V3M200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3M200BG
Related LinksV110A3V, V110A3V3M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3M200BG Details Description
Related parts for V110A3V3M200BG
IC CONV D/A 8BIT DBL BUFF 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 125K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf