Vicor Corporation V110A48C400BS2
V110A48C400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48C400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V110A48C400BS2.pdf
Availability of V110A48C400BS2
QUANTITY
V110A48C400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48C400BS2
Internal Part NumberEIS-V110A48C400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48C400BS2
Related LinksV110A48, V110A48C400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48C400BS2 Details Description
Related parts for V110A48C400BS2
IDC CABLE - MKS50K/MC50G/MPD50K datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 8CHAR .18" 30DIP ORN datasheet.pdf
RES 20 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 102 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A (Switch) Backlight 8-TDFN (3x3) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf