Vicor Corporation V110A48E300BF3
V110A48E300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48E300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48E300BF3.pdf
Availability of V110A48E300BF3
QUANTITY
V110A48E300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48E300BF3
Internal Part NumberEIS-V110A48E300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48E300BF3
Related LinksV110A48, V110A48E300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48E300BF3 Details Description
Related parts for V110A48E300BF3
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC PWM CONTROLLER 65KHZ 7-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 129 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf