Vicor Corporation V110A48E300BN
V110A48E300BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A48E300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48E300BN.pdf
Availability of V110A48E300BN
QUANTITY
V110A48E300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48E300BN
Internal Part NumberEIS-V110A48E300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48E300BN
Related LinksV110A4, V110A48E300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48E300BN Details Description
Related parts for V110A48E300BN
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf