Vicor Corporation V110A48H300BG
V110A48H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A48H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48H300BG.pdf
Availability of V110A48H300BG
QUANTITY
V110A48H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48H300BG
Internal Part NumberEIS-V110A48H300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48H300BG
Related LinksV110A4, V110A48H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48H300BG Details Description
Related parts for V110A48H300BG
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
PLC SENSOR RELAY DIN RAIL 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-SI 8/6 MC datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf